/NEHNUTEĽNOSTI
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • BYT
  • DOM
  • REKONŠTRUKCIA

Všetci máme svoje vysnívané bývanie. Nie všetci sa však k nemu dostaneme hneď. Najprv si musíme doslova preskákať malé priestory - preskakujeme topánky na chodbe, sieťku so zemiakmi v kuchyni a rozložený gauč v obývačke. Nič z toho nie je nevyhnutné, ak sa dokážeme na ten náš mini-byt pozrieť inými očami alebo si zavoláme odborníka. Aj na malých metroch štvorcových sa dá robiť veľké divadlo. Preto si dnes povieme pár univerzálnych rád a ukážeme zopár tipov, aby sa nám toho do bytu vošlo viac a nikto po nikom a po ničom neskákal.

Buďte kreatívni

Na úvod jedna dôležitá vec - na byt sa pozerajte tvorivo, ako na priestor, s ktorým sa dá hýbať. Doslova. Nosná stena musí zostať zachovaná, to je jasné, ale priečky? Ak prekážajú vaším predstavám a dispozícii priestoru, preč s nimi! Sú zárubne staré, škaredé alebo chcete zväčšiť otvor? Preč s nimi! Je to váš byt a pokiaľ nenarušíte statiku celého paneláku, môžete si robiť čo chcete. Povedzme, že priečka oddeľuje vstupnú chodbu od spálne. Chodba je príliš malá a zo spálne by sa dal metrík ubrať. Prečo stenu neposunúť a rozšíriť tým chodbu, kde môže vzniknúť, napríklad, pracovný kút s počítačom?

Búrajte

Keď posúvanie priečok nefunguje, tak ich zbúrajte. Spojte kúpeľňu s toaletou alebo kuchyňu s obývačkou. Byt bude otvorenejší, vzdušnejší a na vizuálne predelenie priestoru vám miesto steny poslúži nábytok. Napríklad praktické regály alebo knižnica. V kúpeľni použite sprchový kút namiesto vane a možno sa vám vojde skrinka a kôš na bielizeň. Nezabudnite využiť úložný priestor pod umývadlom.

Sim sala bim!

V malom priestore sa z vás musia stať tak trochu kúzelníci. Tak ako oni, aj vy musíte pracovať s dojmom, emóciami, ilúziou. Základným prvkom, ktorý vám kúzlo umožní je veľkoplošné zrkadlo. Dobrým príkladom sú vstupné chodby, ktorá bývajú najmä v klasických panelákoch štandardne klaustrofobicky malé. Jedno gigantické zrkadlo plochu chodby opticky zväčší. Oceníte, že sa v ňom uvidíte celý, ale aj to, že priestor bude lepšie dýchať a bude svetlejší. Okrem zrkadiel dobre fungujú aj okná alebo sklobetónové tvárnice. Možno máte miestnosť alebo časť bytu, ktorá je príliš tmavá. Namiesto priečky, alebo jej časti, využite sklobetón. Prepúšťa svetlo a zároveň cez neho nie je nič vidieť.

Jedným ťahom

Keď hovoríme o malom byte, tak si predstavujeme niečo v zmysle chodba, wc a kúpeľňa, kuchyňa a obývačka. Celkovo sa bavíme o priestoroch niekde od 30 do 50 metrov štvorcových. Dvere oddeľujúce miestnosti v bytovkách sú väčšinou klasické “osemdesiatky”. Vybúraním väčšieho prechodu priestor otvoríte a na svete máte ďalšie kúzlo - optický dojem veľkosti. No a parádnou vychytávkou viete priestor zase zavrieť a vizuálne a zvukovo oddeliť. Tou vychytávkou sú posuvné dvere. Sú praktické a bytu dodajú jedným ťahom neskutočný šmrnc.

Pekne od podlahy

Výbornou vizuálnou pomôckou, ktorá dokáže priestor opticky zväčšiť je podlaha. Vzor dlaždíc, parkiet alebo plávajúcej podlahy dokáže mnoho. Predstavte si prechod medzi chodbou a kuchyňou, ktorý je v istom bode necitlivo oddelený. Na chodbe je koberec a v kuchyni nejaké dlaždice. Nevyzerá to dobre, prechod nie je plynulý a tmavšie farby ešte umocňujú dojem malosti. Skúste prechody medzi miestnosťami vyriešiť jednotnou dlažbou, ideálne svetlou alebo s nejakým vtipným vzorom. Dajme tomu, že parkety z obývacej miestnosti budú jednotné aj v časti kuchyne. Ak to skombinujete s veľkými otvorenými dverami, ako vám radíme vyššie, môže to vyzerať fakt super. No a v neposlednom rade nezabudnite steny vymaľovať svetlou farbou, ktorá priestor ešte opticky zväčší.

Nábytok na mieru

Najväčšou výzvou malých bytov je udržať v nich poriadok. V byte s rozlohou 30 alebo 50 metrov štvorcových musíme využiť doslova každý milimeter. Lenže ako na to? Odpoveďou môže byť nábytok na mieru. Áno, na prvý pohľad to vyzerá ako veľká investícia, ale zdanie klame. Jeho cena nemusí byť oveľa vyššia ako pri bežnom nábytku a praktickosť je neporovnateľná. Napríklad v spálni sa dá využiť úložný priestor postele. Čím bude vyššia, tým viac metrov kubických priestoru dostanete. Ak máte radi netradičné riešenia, zvoľte pódiovo členený priestor, pod ktorým sa môže skrývať vyťahovacia posteľ. Výšku miestností využite až po strop. Skrinky vysoko pod plafónom poslúžia na odkladanie sezónnych vecí. Šatníková skriňa môže vypĺňať kompletne celý priestor steny.

Volajte na pomoc

My ľudia sme už raz takí, že sa najradšej spoliehame sami na seba. Nie vždy sa to však vypláca. Byt je veľká investícia a aj keď je malinký, je váš a chcete sa v ňom cítiť fantasticky. Nepreceňujte svoje schopnosti a radšej si na pomoc zavolajte bytového dizajnéra alebo architekta. Áno, sú to peniaze navyše, ale skúste si to v hlave nastaviť tak, že je to súčasťou rozpočtu na rekonštrukciu. Rovnako ako elektrikár, plynár alebo chlapík, ktorý vám položí podlahu. Potom, o rok alebo aj skôr, si poviete: “Zlato, som tak rád, že som ťa poslúchol. Toto by sme sami nedali.” Svoj bytík chcete predsa zbožňovať, že? Tak hor sa do toho!

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia