/NEHNUTEĽNOSTI
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • SPOTREBNÝ ÚVER
  • ZARIAĎOVANIE
  • NÁBYTOK
  • SŤAHOVANIE

Stres a panika sa strieda s radosťou a očakávaním. Hlava je plná starostí, ako naplniť prázdne krabice, bezpečne ich dopraviť na miesto určenia a potom sa pri ich vybaľovaní nezblázniť. Lenže sťahovanie môže byť plus-mínus pohoda, ak si veci dobre naplánujete. Nejdeme vám tvrdiť, že tento článok ho zmení na prechádzku ružovou záhradou, ale pár praktických rád, ktoré vám uľahčia život, predsa len máme.

Pred tým, než začnete

V prvom rade si dajte do poriadku byt alebo dom, do ktorého sa sťahujete. Vyčistite kúpeľňu, podlahy, toaletu, umyte kuchynskú linku a skrinky, do ktorých pôjdu taniere, sklo a ďalšia výbava. Nesmierne vám to uľahčí život pri vybaľovaní.

Sťahovanie je ideálny čas na pretriedenie nepotrebných vecí. Áno, všetky tie veci, ktoré si šanujete, aj keď ich už dávno nenosíte, môžu ísť preč. Zbytočne vám zaberajú pol šatníka. Alebo tá fondue súprava, ktorú ste dostali od kamarátov, ale nikdy ste ju nepoužili. Šup s tými vecami na kopu a posuňte ich radšej niekomu, kto ich naozaj využije. Radosť bude obojstranná.

Pár týždňov pred sťahovaním sa možno budete chcieť zbaviť niektorých (alebo všetkých) mrazených potravín. Naplánujte si varenie tak, aby ste ich postupne spotrebovali a netrápili sa s nimi potom, čo sa rozmrazia. S tým súvisí aj vyčistenie chladničky. 48 až 24 hodín pred sťahovaním ju rozmrazte, poctivo vyčistite a vysušte. Čistú, nezatuchnutú chladničku na novom mieste určite oceníte.

Fotka na pamiatku

Áno, odfotiť si môžete aj ten parádny výhľad, ktorý ste mali z balkóna alebo mapu hore v rohu v kúpeľni, ktorá tam zostala po tom, čo vás (zase) vytopili susedia. Keď však hovoríme o fotke na pamiatku, myslíme tým niečo praktickejšie – urobte si snímku káblov, ktoré máte pripojené do televízora, routera, hi-fi zostavy, set-top boxu a ktovie čoho všetkého ešte. Uvidíte, oceníte to pri ich opätovnom zapájaní. Už počujeme ctených pánov, ako tvrdia, že je to zbytočnosť? Milé dámy, urobte tú fotku tak či tak. Keď bude vaša drahá polovička bezradne omotaná poltuctom rôznych káblov, vydierajte ho. Napríklad, že mu fotku ukážete až po tom, ako vás pozve na romantickú večeru.

Vlastnoručné rúčky

Vernými spolupútnikmi vášho sťahovania budú krabice. Veľa krabíc, veľa kilogramov nákladu a veľké frflanie na to, že sa nedajú poriadne uchopiť. Omyl! Keďže ste šikovní a máte nás, poradíte si raz-dva. Aby ste si zdvíhanie krabíc uľahčili, vyrežte pracovným nožíkom do dvoch protiľahlých strán otvory s veľkosťou vašich dlaní v tvare trojuholníka. Zahnite ich dnu a voilà! Vlastnoručné rúčky sú na svete. Výrezy spevnite lepiacou páskou, aby sa nepotrhali a môžete ísť na vec.

Ale nie... balenie!

Jednoduché a krásne. Také riešenia máme najradšej. Nevravíme, že to nenapadlo aj vám, ale predsa – na prenos ťažkých vecí, ako napríklad knižiek, použite batožinu s kolieskami. Do sťahovacieho auta sa tak dostanete o čosi pohodlnejšie.

Ďakujeme prozreteľnosti za vrecia na odpadky! Napríklad aj preto, že do nich vieme dať veci na vešiakoch. Áno, aj s vešiakmi. Takto si presťahujete časť svojho šatníka bez zdĺhavého balenia, v poradí, ako boli veci zavesené, určite menej pokrčené a pripravené na expresne rýchle zavesenie na novom mieste. Vrecia na odpad vám poslúžia podobným spôsobom ako obaly na obleky.

Taniere môžete bezpečne zabaliť tak, že medzi ne dáte – a teraz pozor – taniere! Kúpte si mäkké papierové alebo polystyrénové taniere a striedajte ich s porcelánovými alebo keramickými. Ochránite ich pred otlčením a rozbitím.

Komody a rôzne skrinky obaľte sťahovacou fóliou tak, aby sa zásuvky počas cesty nevysúvali. Takýmto spôsobom môžete ich obsah nechať dnu a zase si trochu uľahčiť prácu. Samozrejme, budete potrebovať mocné svaly a pravdepodobne popruhy na sťahovanie, aby ste takto plné skrinky zvládli preniesť.

Farebný kód

Výborná rada, ktorá vám ušetrí pár vrások a šedivých vlasov je, aby ste nemiešali v jednej krabici veci z rôznych miestností. Ďalšou „vychytávkou“ sú farebné štítky. Použite na každú miestnosť, teda krabicu, inú farbu. Ideálne na ne aj napíšte, čo v nich je. Uľahčí vám to život, orientáciu v novom priestore a, samozrejme, čas a nervy.

Nemiešajte

Určite sa vystríhajte toho, aby ste v jednej krabici miešali akékoľvek tekutiny, napríklad s oblečením. Čistiace prostriedky, šampóny, sprchovacie gély, jednoducho čokoľvek tekuté a chemické patrí do špeciálneho plastového vreca a separátnej krabice. Určite nechcete zažiť tú galibu, že budete mať tričká poliate prípravkom proti plesniam. Len to nie!

Výstelka z medvedíkov

Manipuláciou a prevozom sa, úplne prirodzene, zvyknú krehké veci poškodiť. Ako tomu predísť? Medzery v kufri auta alebo v sťahovacej dodávke vyplňte mäkkými predmetmi, aby sa pri pohybe nič neposúvalo. Do vriec na odpad napchajte vankúše, uteráky, obliečky na periny alebo aj svojich obľúbených plyšových miláčikov. Áno, aj medvedík z detstva môže pri sťahovaní podať pomocnú ruku! Možno to bude práve on, kto zabráni tomu, aby sa v ostrej zákrute rozbila tá skvelá súprava tanierov od svokrovcov, ktorú ste nikdy nepoužili. Medvedíkovi sa poďakujete neskôr.

Krabica prvej pomoci

Predpokladáme, že si nebudete schopní vybaliť a vytriediť veci hneď po presťahovaní. Preto si zbaľte špeciálnu krabicu, kam si dáte všetky nevyhnutné veci na prvú noc alebo na prvých pár dní. Do sťahovacieho auta ju dajte ako poslednú alebo ju prevezte v poslednej várke tak, aby to bola prvá vec, ktorú budete mať v novom domove poruke.

Nezabudnite si do nej zabaliť toaletný papier, hygienické potreby, lieky, niečo pod zub, praktický všestranný nožík, lampičku pre deti, posteľnú bielizeň, jednorazové taniere, šálky a príbory či lyžice. Tiež nie je od veci, keď si každý člen rodiny zbalí vlastný batoh alebo tašku s osobnými vecami na prvých pár dní. Jednoducho sa zbaľte, akoby ste šli na menší výlet.

S úsmevom

Tak, ako to spieva v jednej svoje slávnej pesničke Karol Duchoň, pojmite to celé s úsmevom. Nebojte sa, na miesto určenia sa napokon vy, aj vaše veci nejako dostanete. Nepodliehajte zbytočne frustrácii a negatívnym myšlienkam. Snažte sa byť v pohode. Za rodinnú hádku to predsa nestojí, však?

Motivujte sa

No a na záver, keď to celé dobojujete, oslávte to. Deti môžete motivovať tým, že ich po úspešnom presťahovaní vezmete do kina a na zmrzlinu. S manželom či manželkou si môžete dopriať pohárik šampanského a nakoniec možno aj trochu romantiky na novom mieste. Nové miesta predsa podnecujú fantáziu.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia