/NEHNUTEĽNOSTI
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • BYT
  • KÚPA
  • NOVOSTAVBA

Financovanie bytu v novostavbe má svoje špecifiká. Najmä pokiaľ byt ešte nie je skolaudovaný resp. výstavba aninezačala. Kým pri kúpe staršieho bytu môžu majitelia vyžadovať peniaze v hotovosti, novostavbu ľudia najčastejšiefinancujú cez hypotéku. Poradíme vám, aké máte možnosti a na čo si treba dávať pozor.

Pri kúpe nového bytu sa najčastejšie využíva hypotekárny úver, stavebné sporenie, prípadne ich kombinácia so spotrebnýmúverom. Výber spôsobu financovania závisí od vašej finančnej situácie, ale aj od podmienok pri kúpe bytu, ktoré určídeveloperská spoločnosť.

Ak by ste kupovali skolaudovaný byt, ktorý je dokončený tak ide o klasickú kúpu bytu, ktorá nebýva komplikovaná. Kýmbytový dom nie je postavený alebo jeho výstavba developerom ešte prebieha a kupovaný byt je vo výstavbe, hovorímeo projektovom financovaní alebo inak, o financovaní v developerských projektoch.

Tu môžu nastať dve situácie – banka, ktorú ste si vybrali na financovanie hypotékou, je financujúcou bankou aj predevelopera, ktorý realizuje výstavbu bytového domu alebo je to iná banka. Pravidlá splácania nemusia byť veľmi odlišné,ale jednoduchšie pre ohodnotenie či zakladanie bytu a čerpanie bývajú - akje financujúca banka tá istá - predsa len jednoduchšie.

Akú nehnuteľnosť založiť

Developerské spoločnosti zvyčajne vyžadujú už pred podpisom zmlúv zloženie rezervačného poplatku napríklad 2 000 eur.Táto suma nebýva vysoká, pri podpise zmluvy je potom určený plán splátok, tieto splátky tvoria vždy určité % z cenybytu. Teoreticky by ste mohli založiť banke akúkoľvek inú nehnuteľnosť vo svojom vlastníctve alebo vo vlastníckej inej osoby,napríklad rodičov, ale v praxi je to najčastejšie práve financovaný byt vo výstavbe, ktorý je predmetom zabezpečeniapre vašu hypotéku. Banka si byt ohodnotí a všetko ostatné zabezpečí. 

Nebojte sa požiadať o radu

Poraďte sa osobne v pobočke svojej banky alebo pošlite otázku online cez webovú aplikáciu – zistíte tak, ako môžetefinancovať konkrétnu výstavbu, aké špecifiká má daný developerský projekt, čo Vám hypošpecialista v banke poradí.Projekty financovania môžu mať svoje špecifiká, ktoré Vám vysvetlia odborníci – a Vy predsa chcete čo najskôr bývať vosvojom. Preto je konkrétna rada veľmi dôležitá.

Ak sa rozhodnete pre hypotekárny úver, mali by ste rátať aj s tým, že úver vo výške 100 %  už dnes banky vzhľadom naexistujúcu legislatívu neposkytujú. Kto potrebuje viac ako 80 či 90 %  hodnoty založenej nehnuteľnosti, môžeskombinovať hypotéku so spotrebným úverom. Požičať si však do výšky 80 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti nie jezvyčajne problém. Ideálne ak ste doteraz sporili a máte aspoň 10 % z ceny bytu nasporených. Sporenie Vám nielen pomôžena začiatku, ale môžete vďaka nemu získať aj výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotéke. Nezabudnite ani na poistenia,nikdy neviete, čo sa raz môže stať.

Najlepšie je pri žiadosti o hypotekárny úver poradiť sa priamo v banke, od ktorej si chcete požičať. Kvalifikovaníšpecialisti na hypotéky vám poradia aj v tom, akú úrokovú sadzbu môžete získať, vysvetlia všetko o poistení úveru, ajto, za aký čas je banka schopná hypotéku schváliť a peniaze previesť na váš účet alebo na účet predajcu bytu alebopodľa plánu splátok na účet developera. 

Čo ponúkajú dnešné hypotéky

Banky poskytujú hypotekárny úver klientom, ktorí preukážu dostatočnú bonitu a banka môže zriadiť záložné právo. Banky pri hypotékach ponúkajú viacero možností úrokovej sadzby. Najčastejšie si môžete vybrať medzi fixovanou sadzbou na 1 až10 rokov. Keďže stále pretrváva obdobie nízkych sadzieb, je výhodné si fixovať sadzbu na dlhšie, minimálne 3 alebo 5rokov. Dĺžka splatnosti celej hypotéky je zvyčajne od 5 do 30 rokov a úver vám poskytnú od výšky 7 či 10 000 Eur.Maximálna výška úveru závisí najmä od vašej schopnosti  splácať úver a od hodnoty, ktorú má zakladaná nehnuteľnosť.Hypotekárny úver môžete čerpať dvoma spôsobmi – jednorazovo alebo postupne v jednotlivých tranžiach. Závisí to od toho,ako ste sa s bankou dohodli a či ide o výstavbu bytu alebo kúpu dokončeného bytu po kolaudácii. Pri kúpe dokončenéhobytu je vhodnejšie  jednorazové čerpanie,  ak ide o financovanie v projekte, kde byt ešte dokončený nie je prípadnejeho výstavba ani nezačala, určite bude potrebné postupné čerpanie úveru v tranžiach. Ich výška a počet závisí odkonkrétneho financovania – teda od podmienok banky a developera. 


Zdroj: reality.sk

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia