/HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • HYPOTÉKA
  • DOM
  • BYT
  • KÚPA

Úroky hypoték na Slovensku stále patria k najnižším v Európe. Po opatreniach Národnej banky Slovenska však niektorí záujemcovia o nové bývanie môžu mať problém so získaním dostatočnej sumy na financovanie bývania. Poradíme vám, ako z hypotéky vyťažiť čo najviac.

HĽADAJTE

Ponuka úverov na bývanie je stále široká. Hľadajte dôsledne a okrem úroku venujte pozornosť aj dĺžke fixácie sadzby. Medzi najlepšie ponuky patria úvery s úrokovou sadzbou pod 2,59 % ročne a s fixáciou na tri a viac rokov. Oplatí sa tiež obrátiť na banku, ktorá vám hypotéku poskytne bez poplatku, umožní počas roka viac bezplatných mimoriadnych splátok, a ak chcete refinancovať úver, nebude vyžadovať nový znalecký posudok.

KOMBINUJTE

Hypotéku dnes môžete získať najviac do výšky 90 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Zákon však zároveň výrazne obmedzuje množstvo úverov, pri ktorých môžu banky poskytnúť viac ako 80 %. Riešením v takejto situácii môže byť kombinovaná hypotéka, v ktorej sa klasická hypotéka spája s úrokovo zvýhodneným spotrebným úverom. Aj keď je výsledná splátka najskôr vyššia ako pri klasickej hypotéke, celkovo zaplatíte menej. Spotrebná časť kombinovanej hypotéky sa totiž spláca len 8 rokov, po ktorých sa vám mesačná splátka výrazne zníži.

REFINANCUJTE

Ešte pred tromi rokmi boli úroky hypoték v porovnaní s dneškom takmer dvojnásobné. Ak už úver na bývanie splácate a chceli by ste mať lepšie podmienky alebo si úver navýšiť, oplatí sa vám ho refinancovať v banke s lepšou ponukou. Niektoré banky vám dokonca preplatia aj poplatok za predčasné splatenie v pôvodnej banke, takže ani nemusíte čakať na koniec fixácie sadzby, kedy je predčasné splatenie štandardne bez poplatku.

ŽIADAJTE

Ak máte 18 až 35 rokov a vlani ste nezarábali v priemere viac ako 1,3-násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve, s hypotékou môžete získať daňový bonus pre mladých. V daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane si potom budete môcť znížiť výšku dane z príjmu o polovicu zaplatených úrokov, najviac však do výšky 400 eur. K tomu je dôležité od banky získať potvrdenie o zaplatených úrokoch. Dobrá banka vám ho pošle automaticky a bezplatne, v iných oň budete musieť žiadať aktívne sami.

SPORTE

Ideálne je mať vlastné prostriedky vo výške 10 – 20 % z ceny nehnuteľnosti. Univerzálna rada na záver pre každého, kto uvažuje o hypotéke, preto znie – začnite sporiť. Čím skôr, tým lepšie. Niektoré banky vás za to dokonca odmenia. „Po dvoch rokoch pravidelného sporenia u nás získate automaticky hypotéku s najnižšou sadzbou až do desaťnásobku nasporenej sumy,“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Výhodou sporenia v najväčšej slovenskej banke je aj možnosť mimoriadnych vkladov až do tisíc eur mesačne v posledných šiestich mesiacoch. Za každú vloženú tisícku na sporenie sa totiž dostupná suma najvýhodnejšej hypotéky zvýši o 10 000 eur. Takto si dokážete pomôcť a získať hypotéku v potrebnej výške s najlepšími podmienkami.


Zdroj: reality.sk, novostavby.sk

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia