/ Nehnuteľnosti
  • hypotéka
  • nehnuteľnosť
  • dom
  • byt
  • rekonštrukcia
  • hypotekárna kalkulačka
  • vinkulácia
  • občianska vybavenosť
  • rekonštrukcia

Aj ten najemotívnejší človek by mal pred kúpou nehnuteľnosti aktivovať svoje racionálne ja. Kúpa domu či bytu je jedna z najväčších, ak nie najväčšia životná investícia a zasluhuje si adekvátne zodpovedný prístup. Dnes sme pre vás zostavili paletu otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať, kým podpíšete kúpnu zmluvu.

Mám na to?

Ak máte pripravenú hotovosť, tento bod rovno preskočte, no väčšina ľudí dnes rieši hypotéku. Najskôr si ujasnite, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli svoju novú nehnuteľnosť komfortne splácať. Uvažujte nielen nad aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšie roky. Je dôležité byť k vlastným možnostiam kritický – som naozaj na kúpu pripravený?

Kde chcem bývať?

Keď máte jasno vo financiách, začnite hľadať vhodnú lokalitu. Všetko závisí od vašich individuálnych nárokov, preto musíte v prvom rade poznať sám seba a svoje bežné fungovanie. Ste spoločenský človek a máte vysoké nároky na občiansku vybavenosť? V tom prípade novovznikajúci satelit asi nebude ideálnou voľbou. Myslite na to, čo budete pravidelne riešiť – nákupy, pošta, škola, škôlka, prechádzky do parku, posedenie s kamarátmi v kaviarni. Ale možno vám vyhovuje pozvať priateľov k sebe, nákupy odbaviť raz za týždeň a kvôli ostatným veciam vám neprekáža presúvať sa autom. Poznajte sám seba a spoznáte aj lokalitu, ktorá vám vyhovuje.

Aký veľký má byť môj byt?

Na úvod si dobre zvážte, aká veľkosť bývania vám bude vyhovovať. Zúžite si tým výber a zjednodušíte život pri obiehaní bytov. Myslite aj na to, kde sa vidíte o pár rokov. Možno plánujete rodinu, a preto sa bude hodiť jedna izba navyše. Myslite aj na praktické veci, či budete potrebovať pivnicu, špajzu, kumbál alebo balkón.

Vyhovuje mi jeho dispozícia?

Zvážiť všetko do posledného detailu a byť si 100 % istý je takmer nemožné. Pri obhliadkach sa zamerajte na zásadné veci. Napríklad na dispozičné riešene. Bude vyhovovať mojim nárokom a nárokom mojej rodiny? Naozaj nám nebude pri pozeraní televízie prekážať hluk, keďže kuchyňa je prepojená s obývačkou? Je v poriadku, že jedna z izieb je priechodná?

V akom je stave a mám na opravy?

Keď máte v dispozičnom riešení jasno, pozrite sa na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítate automaticky, ale možno nie. Čo ak je ich stav biedny? Budete mať na výmenu dostatok financií? Všímajte si aj iné veci, napríklad mokré fľaky v horných rohoch miestnosti. Pravdepodobne to znamená, že nie je v poriadku izolácia a bytovka vlhne.

Kam sa z neho budem pozerať?

Zaujímavými parametrami sú aj orientácia okien na tú či onú svetovú stranu alebo ich smerovanie do rušnej komunikácie, či oddychovej zóny. Záleží na vašich nárokoch. Sú ľudia, ktorí riešia aj to, aby mala bytovka okná aspoň do dvoch strán. Možno medzi nich patríte aj vy.

Vidím sa v tomto priestore aj o pár rokov?

Pri obhliadkach človek podlieha emóciám, preto je dobré sa na minútku zastaviť, zavrieť oči a predstaviť si sám seba v tom priestore o pár rokov. Je to ako s partnerom – teraz som zaľúbený, ale má také kvality, ktoré si budem vážiť aj po rokoch?

V akom stave je celá nehnuteľnosť?

Pri obhliadkach sledujte nielen byt samotný, ale aj bytovku. Jej stav vám napovie, akí ľudia v nej bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to, akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv. Zaujímajte sa aj o to, či je v nej zabezpečená ochrana, napríklad funkčným kamerovým systémom.

Najdôležitejšia rada na záver

Z našich rád si vyberte tie, na ktorých vám osobne najviac záleží. Nevravíme, že nájsť dokonalý byt či dom je nemožné, ale určite nechcete hľadaním stráviť celé veky. Buďte rozumný a v pre vás menej dôležitých bodoch urobte kompromis. Držíme palce, aby ste vybrali správne!

Chcem hypotéku Chcem refinancovať