/NEHNUTEĽNOSTI
  • HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • HYPOTEKÁRNA KALKULAČKA
  • VINKULÁCIA
  • OBČIANSKA VYBAVENOSŤ
  • REKONŠTRUKCIA

Aj ten najemotívnejší človek by mal pred kúpou nehnuteľnosti aktivovať svoje racionálne ja. Kúpadomu či bytu je jedna z najväčších, ak nie najväčšia životná investícia a zasluhuje si adekvátnezodpovedný prístup. Dnes sme pre vás zostavili paletu otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať,kým podpíšete kúpnu zmluvu.

Mám na to?

Ak máte pripravenú hotovosť, tento bod rovno preskočte, no väčšina ľudí dnes rieši hypotéku. Najskôrsi ujasnite, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli svoju novú nehnuteľnosť komfortnesplácať. Uvažujte nielen nad aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšieroky. Je dôležité byť k vlastným možnostiam kritický – som naozaj na kúpu pripravený?

Kde chcem bývať?

Keď máte jasno vo financiách, začnite hľadať vhodnú lokalitu. Všetko závisí od vašich individuálnychnárokov, preto musíte v prvom rade poznať sám seba a svoje bežné fungovanie. Ste spoločenský človeka máte vysoké nároky na občiansku vybavenosť? V tom prípade novovznikajúci satelit asi nebude ideálnouvoľbou. Myslite na to, čo budete pravidelne riešiť – nákupy, pošta, škola, škôlka, prechádzky doparku, posedenie s kamarátmi v kaviarni. Ale možno vám vyhovuje pozvať priateľov k sebe, nákupy odbaviťraz za týždeň a kvôli ostatným veciam vám neprekáža presúvať sa autom. Poznajte sám seba a spoznáteaj lokalitu, ktorá vám vyhovuje.

Aký veľký má byť môj byt?

Na úvod si dobre zvážte, aká veľkosť bývania vám bude vyhovovať. Zúžite si tým výber a zjednodušíte životpri obiehaní bytov. Myslite aj na to, kde sa vidíte o pár rokov. Možno plánujete rodinu, a pretosa bude hodiť jedna izba navyše. Myslite aj na praktické veci, či budete potrebovať pivnicu, špajzu,kumbál alebo balkón.

Vyhovuje mi jeho dispozícia?

Zvážiť všetko do posledného detailu a byť si 100 % istý je takmer nemožné. Pri obhliadkach sa zamerajtena zásadné veci. Napríklad na dispozičné riešene. Bude vyhovovať mojim nárokom a nárokom mojej rodiny?Naozaj nám nebude pri pozeraní televízie prekážať hluk, keďže kuchyňa je prepojená s obývačkou? Jev poriadku, že jedna z izieb je priechodná?

V akom je stave a mám na opravy?

Keď máte v dispozičnom riešení jasno, pozrite sa na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítateautomaticky, ale možno nie. Čo ak je ich stav biedny? Budete mať na výmenu dostatok financií? Všímajtesi aj iné veci, napríklad mokré fľaky v horných rohoch miestnosti. Pravdepodobne to znamená, že nieje v poriadku izolácia a bytovka vlhne.

Kam sa z neho budem pozerať?

Zaujímavými parametrami sú aj orientácia okien na tú či onú svetovú stranu alebo ich smerovanie do rušnejkomunikácie, či oddychovej zóny. Záleží na vašich nárokoch. Sú ľudia, ktorí riešia aj to, aby malabytovka okná aspoň do dvoch strán. Možno medzi nich patríte aj vy.

Vidím sa v tomto priestore aj o pár rokov?

Pri obhliadkach človek podlieha emóciám, preto je dobré sa na minútku zastaviť, zavrieť oči a predstaviťsi sám seba v tom priestore o pár rokov. Je to ako s partnerom – teraz som zaľúbený, ale má takékvality, ktoré si budem vážiť aj po rokoch?

V akom stave je celá nehnuteľnosť?

Pri obhliadkach sledujte nielen byt samotný, ale aj bytovku. Jej stav vám napovie, akí ľudia v nej bývajú,či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to,akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv. Zaujímajte saaj o to, či je v nej zabezpečená ochrana, napríklad funkčným kamerovým systémom.

Najdôležitejšia rada na záver

Z našich rád si vyberte tie, na ktorých vám osobne najviac záleží. Nevravíme, že nájsť dokonalý byt čidom je nemožné, ale určite nechcete hľadaním stráviť celé veky. Buďte rozumný a v pre vás menej dôležitýchbodoch urobte kompromis. Držíme palce, aby ste vybrali správne!

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia