/HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • HYPOTÉKA
  • DOM
  • BYT
  • KÚPA

Hypotéka je pre mnohých ľudí najjednoduchším spôsobom financovania vlastného bývania. Nie je preto prekvapením, že objem poskytnutých hypoték na Slovensku každoročne narastá. Výšku úrokovej sadzby si však môžeme zaistiť na niekoľko rokov dopredu vďaka dlhšej fixácii.

Čo je úroková sadzba a od čoho závisí?

Zjednodušene povedané, úroková sadzba predstavuje cenu hypotéky. Vyjadruje sa v percentách. Pre každého z nás je zaujímavé získať hypotéku s čo najnižším možným úrokom, pretože práve vtedy za požičané peniaze zaplatíme banke najmenej a splátka našej hypotéky bude nižšia. Úroková sadzba, ktorú si pri hypotéke dohodneme, však zohľadňuje cenu peňazí v čase, keď sme hypotéku uzavreli. Ak si teda berieme hypotéku napríklad na 30 rokov, neznamená to, že rovnaká úroková sadzba bude platiť aj po desiatich, pätnástich či dvadsiatich rokoch.

Na výšku úrokovej miery totiž vplýva viacero faktorov, najmä situácia na trhu. Aj na peniaze totiž vplývajú trhové faktory a pokiaľ začne cena peňazí stúpať, banka to zohľadní. Napríklad aj vo výške hypotekárneho úroku, čo pocítite na vyššej mesačnej splátke hypotéky.

Na Slovensku sme boli posledných 15 rokov svedkami kontinuálneho poklesu a dlhodobo nízkych úrokových sadzieb. Kým v roku 2007 bola priemerná výška úrokovej miery viac ako 6 %, v minulom roku bolo bežné získať hypotéku s úrokom pod 1 %. V minulom roku bolo bežné získať hypotéku pod 1% a na jar 2022 začali úrokové sadzby rásť a dnes sa pohybujú nad 2 aj 3 % v mnohých bankách a očakáva sa, že vzhľadom na vývoj na trhoch môže tento trend pokračovať aj v budúcnosti.

Zabezpečte si nízke úroky dlhodobou fixáciou úrokových sadzieb

Rastúce úrokové sadzby však nemusia nevyhnutne znamenať nepríjemné prekvapenie do budúcnosti. Súčasné výhodné podmienky si môžu klienti poistiť na roky dopredu vhodným výberom dĺžky fixácie.

Fixácia úrokovej sadzby zjednodušene znamená, že banka ponúkne klientovi úrok s uistením, že sa počas dohodnutého obdobia nebude meniť. Klient má tak na niekoľko rokov istotu, čo sa týka výšky svojej mesačnej splátky.

Výber dĺžky fixácie úrokovej miery je na dohode klienta s bankou, no treba počítať s tým, že dlhšie obdobie fixácie sa odrazí aj na výške úroku. Banka takýmto spôsobom premieta do ceny riziko, ktoré podstupuje tým, že sa dohodne na pevne stanovenej výške splátky aj na niekoľko rokov dopredu.


Čo to pre bežného klienta znamená? Pokiaľ chcete mať istotu nemenných splátok na dlhšie obdobie, zvoľte si fixáciu na päť a viac rokov. Tá je oproti kratším fixáciám len o málo drahšia, no vzhľadom na očakávaný rast sadzieb vám s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie finančnú úsporu.

Ak naopak plánujete úver splatiť v krátkom časovom období, môžete siahnuť po kratšie obdobie fixácie, napríklad na 1 či 3 roky.

Fixácia úrokovej sadzby sa však netýka iba nových klientov. Predĺžiť si ju môžu aj ľudia, ktorí už hypotéku splácajú, a to pri štandardnej obnove úrokovej sadzby po ukončení obdobia fixácie, ale aj skôr. Výšku úrokovej sadzby a jej vplyv na mesačnú splátku hypotéky pri voľbe dlhšej či kratšej fixácie si môžete vypočítať v našej hypotekárnej kalkulačke.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia