/HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • HYPOTÉKA
  • DOM
  • BYT
  • KÚPA

Získať hypotéku na nehnuteľnosť pre svoje bývanie, keď podnikáte ako živnostník alebo jednoosobová eseročka, nemusí byť problém. Hoci sú podnikateľské subjekty posudzované bankami o niečo prísnejšie, ako je to pri zamestnancoch, výhodnú hypotéku stále získať môžete.

Všeobecné podmienky musíte zo zákona spĺňať, či už ste SZČO, spoločník s.r.o alebo zamestnanec. Medzi ne patrí vek od 18 do 70 rokov, slovenské občianstvo alebo povolenie na pobyt na území SR, bonita, dostatočný preukázateľný príjem, a samozrejme nehnuteľnosť, ktorou budete ručiť. O tom, či vám ako podnikateľovi vzniká nárok na hypotéku, sme sa podrobnejšie venovali v predchádzajúcom článku .

Svoje šance však môžete pred požiadaním výrazne zvýšiť. Stačí sa pritom držať týchto praktických rád.

Plánujte a choďte na istotu

Pri žiadosti o hypotéku žiaľ neplatí pravidlo, že za vyskúšanie nič nedáte. Každá vaša žiadosť sa totiž eviduje v Spoločnom registri bankových informácií (SRBI). a to platí aj pre žiadosti, ktoré vám banka zamietla. Práve takýto negatívny záznam môže v budúcnosti znížiť vašu schopnosť získať hypotéku, nakoľko v očiach banky budete pôsobiť menej dôveryhodne.

Ak sa chcete zamietnutiu vyhnúť, neuponáhľajte sa a overte si či máte na hypotéku nárok ešte predtým ako o ňu požiadate. O konkrétnych podmienkach, ktoré musíte ako podnikateľ splniť, no tiež o možnostiach výpočtu výšky hypotéky si môžete prečítať v predošlom článku.

Zabudnite na optimalizáciu daňového priznania

Výška príjmu patrí medzi hlavné kritéria, ktoré rozhodnú o tom, akú maximálnu výšku hypotéky vám banka dokáže poskytnúť. Existujú viaceré možnosti výpočtu, no tie sme detailne popísali v samostatnom článku. Aj keď sa výpočty líšia, jedno majú spoločné. Čím vyšší príjem z podnikateľskej činnosti máte, tým vyššiu hypotéku môžete získať. a tu často nastáva problém. Veľká časť živnostníkov a eseročiek optimalizuje svoj hospodársky výsledok. Snažia sa znížiť daň, ktorú budú musieť zaplatiť, no tým zároveň znižujú svoj zisk, ktorý rozhoduje o výške hypotéky. Ak kvôli optimalizácii vykážete nižší zisk, musíte počítať s tým, že pre banku budete menej zaujímavý z pohľadu bonity.

Platí to však aj opačne. Umelé navyšovanie zisku vám želaný výsledok určite neprinesie, keďže banky spolu s daňovým priznaním vyžadujú aj výpisy z bankového účtu. Navyše banky sa niekedy môžu pozrieť na výsledky nielen za rok minulý, ale aj za ten predchádzajúci. Čo to znamená? Ak chcete zvýšiť svoje šance získať hypotéku, optimalizácia sa vám v žiadnom prípade neoplatí. Snažte sa o zdravý hospodársky výsledok aspoň rok či dva pred tým ako požiadate o hypotéku. Snáď netreba spomínať, že ak vykazujete stratu, s hypotékou sa môžete takmer určite rozlúčiť.

Strážte si svoju platobnú disciplínu

Banky sa pri žiadosti o hypotéku budú zaujímať aj o vašu schopnosť splácať záväzky.

Ak máte omeškané splátky, jediná možnosť bude tieto záväzky čo najskôr splatiť. Záznam v úverovom registri nemusí nutne znamenať diskvalifikáciu pre žiadosť o hypotéku. Záleží od veľkosti nesplatených záväzkov a tiež či išlo o jednorazové alebo opakované prehrešky, či meškanie trvalo len pár dní alebo aj niekoľko mesiacov.

Signálom, že sa v budúcnosti môžu objaviť problémy splácať hypotéku, sú aj existujúce dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení alebo na daňovom úrade. Pripadne dlhy si banka dokáže skontrolovať cez zoznamy dlžníkov poisťovní a Finančnej správy.

Pokiaľ ste si nezaplatených pohľadávok z minulosti vedomí, požiadajte o výpis z úverového registra sami. Aj bez toho, aby ste žiadosť o hypotéku podali, sa totiž v banke môžete informovať či napriek záznamom budete mať možnosť získať hypotéku. Ani zamietavá odpoveď však nemusí znamenať katastrofu. Stačí poctivo splácať záväzky ďalších 5 rokov, pretože práve toľko trvá, kým sa vymaže váš posledný záznam o záväzku po jeho splatení.

Začnite sporiť už v predstihu

Pri hypotékach potrebujete mať k dispozícii aj určité percento vlastných zdrojov. Je to minimálne 10%, alebo 20% z hodnoty nehnuteľnosti, ktorou hypotéku zabezpečíte. To aj od nehnuteľnosti, na ktorú sa chystáte vziať úver Tieto podmienky sú v zásade rovnaké pre zamestnancov aj pre podnikateľov. V čom je však rozdiel je spôsob, akým tieto prostriedky šetríte.

Financie by mali byť oddelené od firemných, no aj od osobných financií určených na bežné výdavky. Oddeľte si tieto prostriedky na iný, sporiaci účet, na ktorý nebudete siahať a budete ho mať výhradne na tento účel. Väčšina bánk má zároveň aj sporiace programy, v ktorých si takéto financie môžete zhodnotiť. Navyše, ak máte takéto sporenie v banke, v ktorej budete žiadať o hypotéku, môžete zvýšiť šancu získať výhodnejšiu hypotéku.

Byť klientom banky sa oplatí

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť šancu získať hypotéku je aj využívanie ďalších produktov v banke, v ktorej budete žiadať o hypotekárny úver. Či už je to bežný alebo podnikateľský účet, sporenie alebo poistenie, s množstvom využívaných produktov rastie aj vaša dôveryhodnosť v očiach banky. Byť klientom banky, kde žiadate o úver, má aj ďalšie výhody, nakoľko banka už pozná vašu bonitu a uľahčíte si proces dokladovania príjmu.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia