/HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • HYPOTÉKA
  • DOM
  • BYT
  • KÚPA

Mnoho mladých Slovákov a Sloveniek túži po vlastnom bývaní a často sa to začína práve v momente, keď pocítia potrebu osamostatniť sa a vymeniť bývanie u rodičov za vlastnú nehnuteľnosť. Neraz sa stáva, že rodičovské príbytky nahradia mladí za podnájom, po čase však začnú zvažovať, či pre nich nebude výhodnejšie namiesto splácania nájmu platiť radšej hypotéku na vlastný byt či dom. Riešením môže byť práve hypotéka pre mladých do 35 rokov, ktorú môžu po splnení niekoľkých podmienok získať aj s výhodným daňovým bonusom.

Na čo myslieť pred žiadosťou o hypotéku

V prípade, že ste sa rozhodli pre dôležitý krok presunúť sa do vlastnej nehnuteľnosti, ešte pred žiadosťou o hypotéku by ste si mali overiť, či spĺňate všeobecné podmienky, bez ktorých hypotéku s daňovým bonusom nedostanete. Požiadať o ňu môžete len v prípade, že ste dovŕšili 18 rokov a neprekročili 35, kupujete tuzemskú nehnuteľnosť, teda nehnuteľnosť na území Slovenska, a peniaze potrebujete na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti určenej na bývanie. Samozrejme, okrem legislatívnych kritérií, ktoré sú v každej banke rovnaké, potrebujete splniť aj interné podmienky banky, ktorá posudzuje vaše údaje aj bonitu, to znamená schopnosť hypotéku splácať z vášho príjmu. K týmto kritériám patrí napríklad slovenské občianstvo alebo povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky a pracovný pomer dlhší ako 6 mesiacov, keďže banka bude posudzovať váš príjem minimálne za toto obdobie. Ak pracujete na živnosť alebo máte jednoosobovú eseročku, podmienky sa mierne líšia. Tie sme podrobne rozobrali v predchádzajúcom článku.

Koľko vám banka požičia?

Stanovenie vášho čistého príjmu je pre banku skutočne jednoduché, pretože si to overí pomocou online dopytu do Sociálnej poisťovne. Pri hypotéke vo všeobecnosti platí, že vám ju banka poskytne vo výške maximálne 90 % z ceny nehnuteľnosti. Táto podmienka vyplýva z platnej legislatívy. Na to, aby banka zistila cenu nehnuteľnosti, bude potrebné vypracovať znalecký posudok, ktorý je dnes možné vybaviť cez banku, alebo banka použije vlastné ohodnotenie nehnuteľnosti interným znalcom alebo na to určenou pomôckou. Keďže maximálna výška hypotéky je limitovaná 90 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti, zvyšok budete musieť doplatiť z vlastných zdrojov, prípadne požiadate banku o dofinancovanie spotrebiteľským úverom.

Budete potrebovať vlastné finančné prostriedky

Ak zvažujete hypotéku, mali by ste ju plánovať v predstihu. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu nehnuteľnosť, začnite si sporiť, aby ste spomínané vlastné prostriedky našetrili. Aj keď je maximálna výška hypotéky 90 % z ceny nehnuteľnosti, v bežnej praxi to býva práve 80 %, ktoré vám banka najčastejšie poskytne. Pri dnešnej cene nehnuteľností to nie je vôbec jednoduché a našetriť takúto sumu môže byť náročné. Preto je vhodné začať sporiť čím skôr a najlepšie tak, aby ste tieto peniaze mali bezpečne odložené bokom na oddelenom účte. Ak tieto peniaze chcete navyše aj zhodnotiť, vhodným nástrojom môže byť investičné sporenie, ktoré si môžete založiť, napríklad aj cez nášho Georgea. V prípade, že sa vám nepodarí tieto peniaze nasporiť, existujú aj ďalšie možnosti, ako náklady dofinancovať. Stačí sa obrátiť na našich špecialistov, ktorí vám s tým radi pomôžu priamo v pobočke alebo vám po vyplnení kontaktného formulára na www.slsphypoteka.sk zavolá náš hypotekárny špecialista na diaľku.

Pozor na ďalšie splátky a úvery

Ešte pred rezerváciou nehnuteľnosti by ste si mali v banke overiť, či je váš príjem dostatočný na to, aby ste z neho boli schopní okrem iného splácať aj hypotéku. V súčasnosti platí, že všetky splátky úverov nesmú presahovať 60 % vášho čistého príjmu, inak povedané, ak splácate ďalšie úvery či splátky, banka ich tam zaráta. Vašu bonitu spolu s ďalšími splátkami a dlhmi si banka jednoducho overí v Centrálnom úverovom registri a Centrálnom registri dlžníkov. Tak zistí celkovú zadlženosť žiadateľa a vypočíta si ďalšie ukazovatele, ktoré sú určené legislatívou – je to ochrana aj pre nás, aby ste sa nezadlžili viac, ako je povolený násobok ročného príjmu, a nemali tak problémy s bežnou prevádzkou nehnuteľnosti a nevyhnutnými životnými nákladmi, keďže hypotéka je dlhodobý záväzok spravidla na 30 rokov.

Hypotéka s daňovým bonusom má svoje výhody

Podporiť mladých vo vlastnom bývaní sa snaží aj štát, ktorý do roku 2018 poskytoval príspevok pre mladých vo forme zvýhodnenej úrokovej sadzby, k podpore prispela aj banka jedným percentom. V súčasnosti pri nových hypotékach namiesto zvýhodnenej úrokovej sadzby pomáha štát formou takzvaného daňového bonusu na zaplatené úroky. Ten si môžete uplatniť len v prípade, že splníte zákonom stanovené podmienky.

Medzi hlavné legislatívne podmienky patrí vek do 35 rokov, príjem, ktorý nie je vyšší ako 1,3-násobok priemernej hrubej mesačnej mzdy (v prípade manželov 2,6-násobok), a účel hypotéky je bývanie – kúpa, výstavba alebo rekonštrukcia. Daňový bonus sa dá uplatniť len pri hypotéke maximálne do výšky 50 000 €. Samozrejme, úver môže byť vyšší, daňový bonus však získate len do tejto sumy. Kompletné podmienky ohľadom získania daňového bonusu pri hypotéke s daňovým bonusom si môžete prečítať na našom webe.

V akej výške sa pohybuje daňový bonus?

Ak splníte podmienky banky a tiež tie pre daňový bonus, môžete si odpočítať 50 % zo zaplatených úrokov za príslušný kalendárny rok, najviac však vo výške 400 € za daný rok z vášho základu dane pri ročnom daňovom priznaní. Tento nárok na daňový bonus budete mať počas nasledujúcich 5 rokov. Navyše v Slovenskej sporiteľni vám bezplatne a automaticky po splnení podmienok vystavíme potvrdenie o zaplatených úrokoch, ktoré vám zašleme do Georgea. To následne odovzdáte zamestnávateľovi alebo daňovému úradu na uplatnenie daňového bonusu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o hypotéke a daňovom bonuse, kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi zodpovedia všetky vaše otázky a nájdu pre vás to najvhodnejšie riešenie.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia