/HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • HYPOTÉKA
  • DOM
  • BYT
  • KÚPA

Hypotéka je pre mnohých jediným spôsobom, ako si zaobstarať vysnívanú nehnuteľnosť. Ide však o záväzok na niekoľko ďalších rokov, prípadne desaťročí, a aj z tohto dôvodu je potrebné v banke zvoliť hypotéku s vhodnou úrokovou sadzbou a primeranou dĺžkou obdobia fixácie. Pokiaľ sa klient po čase rozhodne upraviť podmienky svojej hypotéky, znížiť alebo zvýšiť svoje mesačné splátky, prípadne získať výhodnejší úrok alebo peniaze navyše napríklad na rekonštrukciu kúpenej nehnuteľnosti, pomôcť mu môže práve refinancovanie. Počas fixačnej doby sa však spravidla nevyhne poplatkom. Ako teda refinancovať hypotéku čo najvýhodnejšie a komu sa takéto refinancovanie oplatí?

Refinancovanie – čo to znamená?

Refinancovanie hypotéky je v podstate jej prenesenie do inej banky, zvyčajne za účelom získania výhodnejších podmienok. Ideálne obdobie na refinancovanie je až po skončení fixácie úroku v aktuálnej banke, keďže inak sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete poplatkom. Ak teda máte pocit, že vaša hypotéka, ktorú aktuálne máte, nie je pre vás výhodná, môžete vďaka jej refinancovaniu ušetriť množstvo financií. Okrem toho, že vďaka refinancovaniu hypotéky máte šancu získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu, sú tu aj ďalšie motivátory, kvôli ktorým je refinancovanie také obľúbené. Hneď po výhodnejšej úrokovej sadzbe je to dlhšia doba fixácie hypotéky, nižšie mesačné splátky či peniaze navyše. Refinancovanie je treba zvážiť aj v čase a v súlade s ponukami na trhu. Ak úrokové sadzby rastú a máte so svojou bankou dohodnutú nižšiu úrokovú sadzbu napríklad 1 % ročne, v čase rastúcich úrokových sadzieb zvážte, či je refinancovanie do inej banky skutočne výhodné.

Nevýhodnú hypotéku nahraďte výhodnejšou

Predtým ako sa rozhodnete svoju hypotéku preniesť do inej banky, overte si, aké ďalšie podmienky konkurenčná banka ponúka a či sú lepšie ako tie, ktoré aktuálne máte. Napriek tomu, že vám banka ponúkne nižší úrok, neznamená to automaticky, že bude aj výhodná. do nákladov nezabudnite započítať aj ďalšie poplatky spojené s refinancovaním. Medzi ne patrí napríklad platba za nový znalecký posudok, ak ho banka požaduje, vklad záložného práva do katastra nehnuteľností, no tiež podmienka využitia ďalších bankových produktov, ktoré možno ani nepotrebujete. Dôkladne si zistite, aké sú v novej banke poplatky za predčasné splatenie úveru a mimoriadne splátky a až za predpokladu, že sú všetky tieto náklady výhodnejšie, začnite s procesom refinancovania.

Kedy je vhodné refinancovať?

Minimálne dva mesiace pred uplynutím doby fixácie úroku je banka povinná oznámiť vám novú úrokovú sadzbu, na základe ktorej budete mať vypočítané nové splátky hypotéky. Práve toto obdobie je vhodné na porovnanie ponúk konkurenčných bánk, ak vám nová úroková sadzba nevyhovuje. To ale nemusí byť jediný dôvod, prečo hypotéku refinancovať. Tiež sa to oplatí klientom, ktorí nie sú v aktuálnej banke spokojní s jej prístupom, potrebujú vyňať spoludlžníka či zmeniť založenú nehnuteľnosť a ich banka im to nechce umožniť, prípadne ďalšie situácie. Refinancovanie je vhodné tiež pre tých, ktorým sa končí fixácia a obávajú sa rastúcich úrokových sadzieb vo svojej banke a takýmto spôsobom si chcú zabezpečiť vhodnú dĺžku fixácie úroku, ktorú napríklad ich banka neumožňuje.

Nie vždy sa prenos hypotéky vyplatí

Ak ste po skončení fixácie s novou úrokovou sadzbou spokojní a vyhovujú vám tiež všetky podmienky či poplatky, nie je potrebné hneď požiadať konkurenčnú banku o ponuku. V prvom rade by ste sa mali obrátiť na svoju domovskú banku a požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby najskôr ju.

Zbystriť by ste tiež mali vtedy, ak ste na hypotéku získali štátny príspevok alebo máte nárok na daňový bonus.

Refinancovanie teraz vybavíte aj online

Ak ste rozhodli svoju hypotéku refinancovať, istotne vás zaujíma, čo všetko to obnáša. Okrem niekoľkých papierovačiek budete pri niektorých bankách musieť navštíviť osobne ich pobočku. To neplatí v prípade Slovenskej sporiteľne, pretože ak sa rozhodnete preniesť hypotéku k nám, všetko vybavíte z pohodlia domova na pár klikov pomocou nášho Georgea. Prípadne ak Georgea nemáte, stačí vyplniť kontaktný formulár na www.slsphypoteka.sk a bude vás kontaktovať hypotekárny špecialista. do pobočky prídete už len podpísať zmluvu.

Okrem toho, v Slovenskej sporiteľni vás nebudú obťažovať ani poplatky za poskytnutie takejto refinančnej hypotéky a neplatíte ani za vklad záložného práva do katastra nehnuteľností. Pri refinancovaní môže vaša banka požadovať zaplatenie poplatku za vyplatenie pôvodnej hypotéky, ktorý uhradíme za vás pri refinancovaní hypotéky do Slovenskej sporiteľne. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o refinancovaní hypotéky k nám, neváhajte kontaktovať našich špecialistov cez internetovú stránku banky alebo osobne v ktorejkoľvek pobočke.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia