/NEHNUTEĽNOSTI
  • HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • OBČIANSKA VYBAVENOSŤ

Rozhodovanie sa medzi bytovkou a rodinným domom je častou dilemou ľudí v mladom a strednom veku.Ideálom je rodinný dom v blízkosti centra mesta, lenže to je väčšinou neriešiteľné. Jednak z hľadiskafinancií, ale aj kvôli dostupnosti takýchto nehnuteľností na realitnom trhu. Je to teda súbojmedzi bytom v meste a domom v satelite alebo na vidieku.

Dôkladné rozhodovanie

Mnohí z nás začnú túto dilemu riešiť pred príchodom potomkov alebo v čase, keď deti rastú. Vzniká potrebaväčšieho priestoru a vyššieho komfortu bývania. V štandardnom trojizbovom byte sa dá fungovať príjemne,ale keď sa z jednej izby stane technická miestnosť, kde je neustále rozložená žehliaca doska, sušiakna bielizeň a kde pravidelne zakopávate o vysávač, začnú sa myšlienky na dom vkrádať čoraz častejšie.Keď si uvedomíte, že dom má aj povalu, kam odložíte sezónne veci, že auto pred vplyvmi počasia schovátedo garáže a že do technického domčeka pohodlne šupnete náradie, bicykle a sánky, je dom jasnou voľbou.Lenže až také jednoduché to s tým rozhodovaním nebude.

Ste kutil?

Veľmi dobre si zvážte svoje manuálne zručnosti. Ak ste šikovní a dokážete si veľa vecí opraviť, zložiť,svojpomocne vyrobiť a ak máte vzťah k práci v záhrade, či v dielni, je to veľký plusový bod v kolónke„Chceme dom“. V byte sa budete časom ošívať a hľadať si, do čoho ešte pichnúť, kam zavŕtať a vertenám, nebudete spokojní ani vy, ani susedia na druhej strane steny.

Generácia Husákových detí však vyrastala v panelákoch a je predpoklad, že ich manuálne návyky sú skromné. Ak patríte do tejtokategórie, bude vám bližší byt. O údržbu sa starať nemusíte, pretože to rieši správca bytového domu.Aj v byte treba sem-tam niečo navŕtať alebo vymeniť žiarovku, ale tam sa nároky na zručnosti aj končia.

Deti, krúžky a šoférovanie

Keď sú deti malé, nie je nič lepšie, ako mať záhradu, kde sa môžu vyšantiť. Vy môžete spokojne sedieťna trávniku a s kávou v ruke pozorovať, ako si stavajú zámok alebo sypú piesok do vlasov. V byteto budete mať náročnejšie, najmä ak v jeho blízkosti nie je detské ihrisko alebo, ideálne, park.Každodenná logistika – obliekanie, obúvanie, presuny – je zložitá. No a nevybúrené dieťa, zavretécelý deň medzi štyrmi stenami, znamená pohromu. To sú potom tie rúžom pokreslené dvere a prstíkmipretlačené blany na reproduktoroch. Tu sa prikláňame k bývaniu v dome.

Dobre si však premyslite, čo bude o pár rokov. Deti vyrastú a budú chodiť na krúžky. Bývanie v dome si budete užívať menej,pretože budete čoraz viac času tráviť v aute. Na ZUŠ zo ZUŠ, z tréningu na tréning a potom rýchlodo práce. Vízia bývania v meste vám bude svietiť nad hlavou ako žiarivé svetlo na konci tunela.

Ale možno to bude celé inak a budete to zvládať dobre, možno nájdete domček s dobrou dopravnou dostupnosťou do najbližšiehookresného mesta a všetko bude v pohode. Inými slovami, treba myslieť na roky dopredu a zvážiť rôzneokolnosti vrátane polohy, dopravnej dostupnosti a následnej časovej úspory.

Miera súkromia

Nespornou výhodou bývania v dome je to, že vás nikto neruší hlasnou hudbou, teda okrem vašich pubertálnychdetí, že vám nikto nedupe nad hlavou alebo nepočúva ako zvýšeným hlasom riešite zlý školský prospechsvojho potomstva. V tomto zmysle je rodinný dom naozaj bezkonkurenčný. A keď budete potrebovať požičaťvŕtačku alebo múku, aj na vidieku sa nájdu milí susedia.

Na záver musíme dodať, že pri takomto rozhodovaní ide o detaily. Preto si urobte poctivý zoznam plusov a mínusov jednéhoaj druhého typu bývania, svojich osobných preferencií a hlavne si na rozhodnutie dajte čas. Konieckoncov ide o váš komfort na roky dopredu.

Dokumenty na stiahnutie:

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia