/ Hypotéka
  • hypotéka
  • nehnuteľnosť
  • dom
  • byt
  • rekonštrukcia
  • hypotekárna kalkulačka

Vybavenie hypotéky nemusí byť zložitý proces, najmä ak viete, na čo všetko sa máte pripraviť. V prvom rade musíte mať jasno v tom, či idete kupovať nehnuteľnosť, stavať alebo rekonštruovať. Keď to viete, môžete začať s prípravou úveru. V nasledujúcich riadkoch vás prevedieme tým, čo vás pri jeho vybavovaní čaká.

Kde začať a ako dlho to bude trvať

Prvým krokom je návšteva banky. Môžete prísť priamo, bez ohlásenia, alebo si môžete z domu na hypotekárnej kalkulačke vypočítať výšku úveru, potom zvoliť vami preferovanú pobočku a telefonicky si dohodnúť stretnutie. Pri prvej návšteve vám spravidla bude stačiť doklad totožnosti. Pracovník pobočky si s vami prejde žiadosť o úver, pobavíte sa o tom, aká by mala byť jeho výška, ako dlho ho budete splácať a koľko peňazí potrebujete. Banka si preverí Sociálnu poisťovňu a registre, preto väčšinou nie je nutné, aby ste so sebou nosili potvrdenie o príjme.

Ak je návrh hypotéky v poriadku a ste s ním spokojný, môžete spoločne s bankou pristúpiť k objednaniu znalca. Od podania žiadosti po deň, keď na účet nabehnú finančné prostriedky, ubehnú vo väčšine prípadov asi dva týždne. Je to pri najčastejšom variante, teda kúpe nehnuteľnosti. Pri väčšej rekonštrukcii alebo stavbe budete aj vy, aj banka potrebovať na spracovanie žiadosti spravidla viac času.

Potrebné dokumenty

Pri kúpe nehnuteľnosti budete okrem dokladu totožnosti potrebovať ešte tieto dokumenty – kúpnu zmluvu, znalecký posudok vrátane listu vlastníctva. Pri zložitejšom zámere, napríklad pri výstavbe, budete potrebovať aj stavebné povolenie alebo ohlásenie stavebnému úradu.

Koľkokrát do banky

V ideálnom scenári nemusíte banku navštíviť viac ako dva- alebo trikrát. Samozrejme, ak budete mať nejasnosti alebo si budete chcieť overiť detaily, môžete pobočku navštíviť aj viackrát. Na vybavenie úveru, v prípade, že oň žiadate sám alebo sama, stačí len vaša prítomnosť. Ak o hypotéku žiadajú partneri alebo manželia, je dobré, keď aj pobočku navštívia spoločne.

Chcem hypotéku Chcem refinancovať