/HYPOTÉKA
  • HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • REKONŠTRUKCIA
  • HYPOTEKÁRNA KALKULAČKA

Vybavenie hypotéky nemusí byť zložitý proces, najmä ak viete, na čo všetko sa máte pripraviť. V prvom rade musíte mať jasnov tom, či idete kupovať nehnuteľnosť, stavať alebo rekonštruovať. Keď to viete, môžete začať s prípravou úveru. V nasledujúcichriadkoch vás prevedieme tým, čo vás pri jeho vybavovaní čaká.

Kde začať a ako dlho to bude trvať

Prvým krokom je návšteva banky. Môžete prísť priamo, bez ohlásenia, alebo si môžete z domu na hypotekárnej kalkulačke vypočítaťvýšku úveru, potom zvoliť vami preferovanú pobočku a telefonicky si dohodnúť stretnutie. Pri prvej návšteve vám spravidlabude stačiť doklad totožnosti. Pracovník pobočky si s vami prejde žiadosť o úver, pobavíte sa o tom, aká by mala byť jehovýška, ako dlho ho budete splácať a koľko peňazí potrebujete. Banka si preverí Sociálnu poisťovňu a registre, preto väčšinounie je nutné, aby ste so sebou nosili potvrdenie o príjme.

Ak je návrh hypotéky v poriadku a ste s ním spokojný, môžete spoločne s bankou pristúpiť k objednaniu znalca. Od podaniažiadosti po deň, keď na účet nabehnú finančné prostriedky, ubehnú vo väčšine prípadov asi dva týždne. Je to pri najčastejšomvariante, teda kúpe nehnuteľnosti. Pri väčšej rekonštrukcii alebo stavbe budete aj vy, aj banka potrebovať na spracovaniežiadosti spravidla viac času.

Potrebné dokumenty

Pri kúpe nehnuteľnosti budete okrem dokladu totožnosti potrebovať ešte tieto dokumenty – kúpnu zmluvu, znalecký posudok vrátanelistu vlastníctva. Pri zložitejšom zámere, napríklad pri výstavbe, budete potrebovať aj stavebné povolenie alebo ohláseniestavebnému úradu.

Koľkokrát do banky

V ideálnom scenári nemusíte banku navštíviť viac ako dva- alebo trikrát. Samozrejme, ak budete mať nejasnosti alebo si budetechcieť overiť detaily, môžete pobočku navštíviť aj viackrát. Na vybavenie úveru, v prípade, že oň žiadate sám alebo sama,stačí len vaša prítomnosť. Ak o hypotéku žiadajú partneri alebo manželia, je dobré, keď aj pobočku navštívia spoločne.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia