/NEHNUTEĽNOSTI
  • HYPOTÉKA
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • REKONŠTRUKCIA
  • HYPOTEKÁRNA KALKULAČKA
  • POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI

Možno sa sami seba pýtate, čo všetko musíte spĺňať na to, aby ste mohli žiadať v banke o hypotéku. V prvom rade sú to vekovékritériá. Pri podaní žiadosti musíte mať minimálne 18 rokov a pri splatení hypotéky by ste nemali mať viac ako 70 rokov.

Dôležité fakty o príjmoch

Druhá vec, ktorú musíte ako žiadateľ o úver spĺňať, je dostatočný príjem. Pri žiadosti o hypotéku dávate banke súhlas s overenímpríjmu zo Sociálnej poisťovne. Ak ste zamestnanec, máte príjem zo závislej činnosti, overí si tieto informácie samotná banka.Ak potrebujete špeciálne potvrdenie o príjme, obráťte sa na zamestnanca banky, ktorý vám určite ochotne pomôže. Pokiaľ stepodnikateľ, bude od vás banka vyžadovať daňové priznanie za predchádzajúci rok.

Ráta sa aj materská či dôchodok

Čo sa týka výšky príjmu, ten musí byť dostatočný na to, aby ste úver mohli splácať. Ak si nie ste istý, môžete využiť hypotekárnukalkulačku na webovej stránke Slovenskej sporiteľne, kde uvediete výšku svojho príjmu a dozviete sa, o akú sumu môžete žiadať.Príjem, ktorý je bankou akceptovaný, môže pochádzať zo závislej činnosti, teda mám trvalý pracovný pomer vo firme, ktorámi platí mzdu. Počíta sa aj dôchodok, materská, príjem z prenájmu alebo iný typ príjmu. Ak podnikáte, ráta sa, samozrejme,príjem z podnikania.

Čím môžem ručiť?

Štandardne klienti počas splácania hypotéky ručia nehnuteľnosťou, na ktorú si vzali úver. Ručiť, samozrejme, môžete aj inounehnuteľnosťou, ktorá je, napríklad vo vlastníctve vašich rodičov alebo iných rodinných príslušníkov, či známych. Ručenieznamená, že založenú nehnuteľnosť nemôžete až do splatenia hypotéky predať. Ak bude majiteľom založenej nehnuteľnosti tretiaosoba, rodičia alebo niekto iný, musí podpísať záložné zmluvy.

80 % hypotéka vs. 90 % hypotéka

Toto percento hovorí o pomere sumy úveru k znaleckej hodnote nehnuteľnosti. Čiže ak budem kupovať byt alebo dom ohodnotený napríklad na 50-tisíc eur a žiadam banku o 40-tisíc eur, bude moja hypotéka 80-percentná – jednoducho vydelím dve sumy 40 000/50 000 = 80 %.

Je ideálne mať 20 % zo sumy našetrené, hypotéku viete získať so zaujímavým úrokom.Ak nemáte toľko našetrené a chcete si požičať 90 %, rátajte s tým, že úrok môže byť vyšší a financovanie nad 80 % je aj legislatívne obmedzené.V tomto prípade zvážte aj inú možnosť – tzv. kombinované financovanie, kde banka ponúka hypotéku do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti a zvyšok vám vie dofinancovať cez zvýhodnený spotrebný úver, ktorý je určený na dofinancovanie bývania. Výhodou je, že hypotéku celkovo menej preplatíte, pretože spotrebný úver vyplatíte rýchlo, max. do 8 rokov. Počas zostávajúcej splatnosti sa vaša mesačná splátka tým pádom zníži a celkové preplatenie takéhoto kombinovaného úveru je nižšie ako 90 % financovanie jednou hypotékou.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame
na nové bývanie

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia