/ Hypotéka
  • hypotéka
  • nehnuteľnosť
  • dom
  • byt
  • rekonštrukcia
  • hypotekárna kalkulačka
  • poistenie nehnuteľnosti

Možno sa sami seba pýtate, čo všetko musíte spĺňať na to, aby ste mohli žiadať v banke o hypotéku. V prvom rade sú to vekové kritériá. Pri podaní žiadosti musíte mať minimálne 18 rokov a pri splatení hypotéky by ste nemali mať viac ako 70 rokov.

Dôležité fakty o príjmoch

Druhá vec, ktorú musíte ako žiadateľ o úver spĺňať, je dostatočný príjem. Pri žiadosti o hypotéku dávate banke súhlas s overením príjmu zo Sociálnej poisťovne. Ak ste zamestnanec, máte príjem zo závislej činnosti, overí si tieto informácie samotná banka. Ak potrebujete špeciálne potvrdenie o príjme, obráťte sa na zamestnanca banky, ktorý vám určite ochotne pomôže. Pokiaľ ste podnikateľ, bude od vás banka vyžadovať daňové priznanie za predchádzajúci rok.

Ráta sa aj materská či dôchodok

Čo sa týka výšky príjmu, ten musí byť dostatočný na to, aby ste úver mohli splácať. Ak si nie ste istý, môžete využiť hypotekárnu kalkulačku na webovej stránke Slovenskej sporiteľne, kde uvediete výšku svojho príjmu a dozviete sa, o akú sumu môžete žiadať. Príjem, ktorý je bankou akceptovaný, môže pochádzať zo závislej činnosti, teda mám trvalý pracovný pomer vo firme, ktorá mi platí mzdu. Počíta sa aj dôchodok, materská, príjem z prenájmu alebo iný typ príjmu. Ak podnikáte, ráta sa, samozrejme, príjem z podnikania.

Čím môžem ručiť?

Štandardne klienti počas splácania hypotéky ručia nehnuteľnosťou, na ktorú si vzali úver. Ručiť, samozrejme, môžete aj inou nehnuteľnosťou, ktorá je, napríklad vo vlastníctve vašich rodičov alebo iných rodinných príslušníkov, či známych. Ručenie znamená, že založenú nehnuteľnosť nemôžete až do splatenia hypotéky predať. Ak bude majiteľom založenej nehnuteľnosti tretia osoba, rodičia alebo niekto iný, musí podpísať záložné zmluvy.

80% hypotéka vs. 90% hypotéka

Toto percento hovorí o pomere sumy úveru k znaleckej hodnote nehnuteľnosti. Čiže ak budem kupovať byt alebo dom ohodnotený napríklad na 50 000€ a žiadam banku o 40 000€, bude moja hypotéka 80-percentná – jednoducho vydelím dve sumy 40 000/50 000 = 80%. Je ideálne mať niečo našetrené a nejsť do druhého variantu, teda 90% úveru. To by znamenalo, že od banky žiadam 45 000€ pričom hodnota na znaleckom posudku je 50 000€. Hypotéku do 100% podľa aktuálnej legislatívy nie je možné poskytnúť.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie

Vybavíme za vás

Na to, aby ste mohli začať čerpať úver, potrebujete splniť dve podmienky – po prvé podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Toto za vás vybaví aj zaplatí Slovenská sporiteľňa. Druhá podmienka je predloženie poistnej zmluvy k nehnuteľnosti, ktorú tiež vybavíme u nás. Uzavriete ju jednoducho, bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Je dobré, aby ste vedeli, že poistná zmluva musí byť vinkulovaná v prospech banky a nehnuteľnosť musí byť poistená počas celého trvania hypotekárneho úveru.

Chcem hypotéku Chcem refinancovať