/ Nehnuteľnosti
  • nehnuteľnosť
  • dom
  • byt
  • občianska vybavenosť
  • lokalita

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že žiaden kupujúci nechce za nehnuteľnosť zaplatiť viac, ako je nevyhnutné. Zároveň žiaden predávajúci nechce zarobiť menej, ako je možné. Ako teda zistiť, či suma vami vybraného domu, či bytu zodpovedá skutočnosti?

Cenu určuje najmä miesto

Najzásadnejší vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita. Rozdiely v jednotlivých regiónoch dokážu byť priepastné, odlišnosti sú však aj v rámci jedného mesta, dokonca jedného sídliska. Kým odsúdite ponuku ako premrštenú, zistite, či nejde o vyhľadávané miesto s kvalitnou infraštruktúrou, dostatkom parkovacích miest, občianskou vybavenosť a dobrou povesťou. To a ďalšie faktory ako dostatok zelene alebo nízka kriminalita majú na cenu zásadný vplyv.

Bude lokalita v kurze?

Sú veci, ktoré môžu byť pred vaším zrakom skryté a pritom tlačia ceny smerom nahor. Miestne zastupiteľstvo možno v okolí plánuje zrekonštruovať cestu a chodníky, otvoriť novú školu či škôlku a súkromný investor plánuje zriadiť nákupnú zónu s kultúrno-spoločenským centrom. Plánovaný rozvoj má vplyv aj na ceny domov a bytov. Platí to, samozrejme, aj opačne – ak lokalita upadá, bude padať aj cena nehnuteľnosti.

Zistite si cenu nedávno predaných nehnuteľností

Ak chcete dobre kúpiť, musíte si urobiť prehľad na trhu s realitami. Inzeráty však môžu mať prehnané ceny, ktoré vypovedajú skôr o nereálnych želaniach predajcov ako o skutočnosti. Lepšie je zistiť si ceny nedávno predaných nehnuteľností, podobných tej, akú plánujete kúpiť. Podobná nehnuteľnosť je taká, ktorá má obdobnú veľkosť, stav, je v rovnakej lokalite a s rovnakou úrovňou občianskej vybavenosti. Trojizbový byt s výmerou 70 štvorcových metrov v pôvodnom stave v panelovej bytovke by mal v tej istej lokalite stáť plus-mínus tie isté peniaze.

Pozor na dlhoveké ponuky

Možno zvažujete nehnuteľnosť, ktorú ste už videli na rôznych realitných portáloch a „zavadili“ ste o ňu v posledných týždňoch už viackrát. Dlhovekosť nehnuteľnosti v inzercii môže byť znamením, že jej cena je nadhodnotená. Obhliadka vám môže napovedať, či je to len zle nastavená cena alebo nehnuteľnosť disponuje niečím výnimočným.

Cenu určujú aj materiály a predvedenie

Natrafili ste na dva byty v rovnakej lokalite, s podobnou metrážou, ale rozdielnou cenou? Jedna bytovka je pravdepodobne z tehly a druhá z panelu. Panelák bude vždy lacnejší.

Na cenu vplýva aj vek bytovky, to, či byt má alebo nemá balkón, aký atraktívny výhľad ponúka alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Dôležitým faktorom je aj poschodie – najpopulárnejšie a teda aj tie s vyššou cenou sú od druhého po predposledného podlažia.

Je dobré si uvedomiť, či byt alebo dom, o ktorý máte záujem, je v pôvodnom stave alebo po rekonštrukcii. Pozerať sa na prerobené nehnuteľnosti je lákavé a sme u nich ochotní zvažovať aj vyššiu cenu. Otázka je ako kvalitne bola odvedená práca. Platí, že vyšší záujem je o pôvodný udržiavaný stav ako o prerobené nehnuteľnosti.

Susedia a prostredie

To, či je cena vami vybraného domu alebo bytu relevantná, závisí aj od susedov. Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadky je nemožné, ale niekedy stačí byť pozorný. Ak je vchod v nie veľmi dobrom stave, má poničené schránky, ufúľané schodisko a práve to tam nevonia, mali by ste spozornieť. Možno je to dôvod na vyjedávanie o nižšej cene. Ak ste o byte a lokalite presvedčení, je dobré dať si tú námahu zaklopať na pár dverí a popýtať sa susedov, ako sa im býva. Napovie vám to, čo môžete do budúcna očakávať.

Dajte na názor realitného agenta

Na záver máme pre vás radu, ktorá vám všetky uvedené argumenty spojí do jedného – do osoby realitného agenta. Toto však, pochopiteľne, platí len v prípade, že sa spojíte s maklérom, ktorý je seriózny a pozerá sa nie na to, aby predal rýchlo, ale na spokojnosť všetkých zúčastnených strán.

Chcem hypotéku Chcem refinancovať