/NEHNUTEĽNOSTI
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • OBČIANSKA VYBAVENOSŤ
  • LOKALITA

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že žiaden kupujúci nechce za nehnuteľnosť zaplatiť viac, ako je nevyhnutné. Zároveňžiaden predávajúci nechce zarobiť menej, ako je možné. Ako teda zistiť, či suma vami vybraného domu, či bytu zodpovedá skutočnosti?

Cenu určuje najmä miesto

Najzásadnejší vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita. Rozdiely v jednotlivých regiónoch dokážu byť priepastné, odlišnostisú však aj v rámci jedného mesta, dokonca jedného sídliska. Kým odsúdite ponuku ako premrštenú, zistite, či nejde o vyhľadávanémiesto s kvalitnou infraštruktúrou, dostatkom parkovacích miest, občianskou vybavenosť a dobrou povesťou. To a ďalšie faktoryako dostatok zelene alebo nízka kriminalita majú na cenu zásadný vplyv.

Bude lokalita v kurze?

Sú veci, ktoré môžu byť pred vaším zrakom skryté a pritom tlačia ceny smerom nahor. Miestne zastupiteľstvo možno v okolíplánuje zrekonštruovať cestu a chodníky, otvoriť novú školu či škôlku a súkromný investor plánuje zriadiť nákupnú zónu s kultúrno-spoločenskýmcentrom. Plánovaný rozvoj má vplyv aj na ceny domov a bytov. Platí to, samozrejme, aj opačne – ak lokalita upadá, bude padaťaj cena nehnuteľnosti.

Zistite si cenu nedávno predaných nehnuteľností

Ak chcete dobre kúpiť, musíte si urobiť prehľad na trhu s realitami. Inzeráty však môžu mať prehnané ceny, ktoré vypovedajúskôr o nereálnych želaniach predajcov ako o skutočnosti. Lepšie je zistiť si ceny nedávno predaných nehnuteľností, podobnýchtej, akú plánujete kúpiť. Podobná nehnuteľnosť je taká, ktorá má obdobnú veľkosť, stav, je v rovnakej lokalite a s rovnakouúrovňou občianskej vybavenosti. Trojizbový byt s výmerou 70 štvorcových metrov v pôvodnom stave v panelovej bytovke by malv tej istej lokalite stáť plus-mínus tie isté peniaze.

Pozor na dlhoveké ponuky

Možno zvažujete nehnuteľnosť, ktorú ste už videli na rôznych realitných portáloch a „zavadili“ ste o ňu v posledných týždňochuž viackrát. Dlhovekosť nehnuteľnosti v inzercii môže byť znamením, že jej cena je nadhodnotená. Obhliadka vám môže napovedať,či je to len zle nastavená cena alebo nehnuteľnosť disponuje niečím výnimočným.

Cenu určujú aj materiály a predvedenie

Natrafili ste na dva byty v rovnakej lokalite, s podobnou metrážou, ale rozdielnou cenou? Jedna bytovka je pravdepodobnez tehly a druhá z panelu. Panelák bude vždy lacnejší.

Na cenu vplýva aj vek bytovky, to, či byt má alebo nemá balkón, akýatraktívny výhľad ponúka alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Dôležitým faktorom je aj poschodie – najpopulárnejšie a tedaaj tie s vyššou cenou sú od druhého po predposledného podlažia.

Je dobré si uvedomiť, či byt alebo dom, o ktorý máte záujem,je v pôvodnom stave alebo po rekonštrukcii. Pozerať sa na prerobené nehnuteľnosti je lákavé a sme u nich ochotní zvažovaťaj vyššiu cenu. Otázka je ako kvalitne bola odvedená práca. Platí, že vyšší záujem je o pôvodný udržiavaný stav ako o prerobenénehnuteľnosti.

Susedia a prostredie

To, či je cena vami vybraného domu alebo bytu relevantná, závisí aj od susedov. Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadkyje nemožné, ale niekedy stačí byť pozorný. Ak je vchod v nie veľmi dobrom stave, má poničené schránky, ufúľané schodiskoa práve to tam nevonia, mali by ste spozornieť. Možno je to dôvod na vyjedávanie o nižšej cene. Ak ste o byte a lokalitepresvedčení, je dobré dať si tú námahu zaklopať na pár dverí a popýtať sa susedov, ako sa im býva. Napovie vám to, čo môžetedo budúcna očakávať.

Dajte na názor realitného agenta

Na záver máme pre vás radu, ktorá vám všetky uvedené argumenty spojí do jedného – do osoby realitného agenta. Toto však,pochopiteľne, platí len v prípade, že sa spojíte s maklérom, ktorý je seriózny a pozerá sa nie na to, aby predal rýchlo,ale na spokojnosť všetkých zúčastnených strán.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia