/ Nehnuteľnosti
  • nehnuteľnosť
  • byt
  • dom
  • hypotéka
  • občianska vybavenosť
  • lokalita
  • rezervačná zmluva
  • kúpna zmluva

Konečne ste našli dom alebo byt, ktorý vám dokonale vyhovuje. Je vo vašej vysnívanej lokalite, má ideálnu rozlohu a dispozíciu. Teraz sa treba už len dobre dohodnúť s predávajúcim, aby ste sa mohli čím skôr nasťahovať. Lenže pred vami ešte stoja dve mátohy, ktorým sa hovorí rezervačný poplatok a kúpna zmluva. Keď sa na ne pozrieme bližšie, zistíme, že to žiadne strašidlá nie sú.

Rezervačná dohoda – aby vás nikto nepredbehol

Predstava, že ste týždne alebo mesiace hľadali ideálnu nehnuteľnosť a v poslednej chvíli vám ju niekto vyfúkol, je nepríjemná. Rezervačnou zmluvou dávate predávajúcemu najavo vážny záujem o jej kúpu a on sa zaväzuje ju ďalej neponúkať. Poplatok za rezerváciu uschová tretia strana, teda realitný agent alebo kancelária a je zvyčajne vo výške troch až piatich percent z kúpnej ceny.

Vzor budúcej zmluvy
Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory nijako nenahrádzajú právne poradenstvo.

Rezervujte, len keď ste presvedčení

To, že podpíšete rezervačnú zmluvu, ešte neznamená, že musíte dom alebo byt kúpiť. Ak však od dohody upustíte, vystavujete sa riziku, že o poplatok prídete. Predávajúci sa spoľahol na to, že máte seriózny záujem a možno medzičasom prišiel o iného kupca. Rezervačnú dohodu preto podpisujte len vtedy, ak ste si istí výberom nehnuteľnosti, máte o nej všetky dôležité informácie a viete, že ju budete schopní financovať.

Poplatok sa zaráta do kúpnej ceny

S predávajúcim ste slovne prebrali určité náležitosti týkajúce sa kúpy. Ak chcete mať istotu, že sa pretavia aj do kúpnej zmluvy, zapíšte ich do znenia rezervačnej dohody. Ak by sa náhodou kúpna zmluva neuzavrela, pretože ste sa nedohodli na náležitostiach, ktoré ste v rezervačnej zmluve neuviedli, rezervačný poplatok sa vám nemusí vrátiť. Keď sa s predávajúcim dohodnete, rezervačný poplatok sa započíta do kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Kúpna zmluva

Je to alfa a omega celého procesu kúpy nehnuteľnosti. Bez nej sa nemôžete stať majiteľom bytu alebo domu. Je v nej zapísaná a jasne definovaná nehnuteľnosť a len na jej základe môže kataster zapísať do evidencie, že ste sa stali novým majiteľom. Takúto zmluvu by mal pripraviť odborník, teda realitný agent alebo kancelária, prípadne právnik kupujúceho, či predávajúceho.

Vzor kúpnej zmluvy
Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory nijako nenahrádzajú právne poradenstvo.

Na čo si dať pozor

Okrem toho, že kúpna zmluva musí obsahovať právne náležitosti, je ideálne, keď je pri jej vzniku prítomná tretia strana. Nemusí to byť nevyhnutne realitná kancelária, môže to byť právnik, ktorý figuruje ako svedok. Takto sa vyhnete prípadným nedorozumeniam s predávajúcim. Ďalšou dôležitou vecou je, že všetko musí byť na papieri. Nepočúvajte reči typu „potom sa dohodneme“. Tam nastávajú potenciálne problémy. Ak niečo chcete, zaznamenajte to do písomnej dohody. Transakcie treba riešiť bezhotovostne, nie z rúčky do rúčky. Väčšina ľudí rieši úver, kde banka danú sumu pustí až po splnení určitých podmienok. Čo sa týka peňazí, ktoré máte nasporené, či už je to celá suma, alebo doplatok k úveru, platba sa bežne ošetruje formou vinkulácie vkladu na účet. Peniaze v prospech predávajúceho sa uvoľnia potom, čo listom vlastníctva doložíte, že ste nový majiteľ. Predávajúci môže byť tiež v pohode, pretože počas konania katastra a prepisov sú vaše financie blokované a nemôžete s nimi narábať.

Čaro kompromisu

Na záver rada, ktorá je platná nie z právneho, ale z ľudského hľadiska. Kúpa a predaj nehnuteľnosti je o dohode medzi dvomi stranami. Každá má svoje predstavy a nároky. Ku kvalitnej dohode prichádza vtedy, keď aj kupujúca strana myslí na nároky predávajúceho a naopak. Nepretláčajte svoje predstavy nasilu, môže sa stať, že druhá strana z celého procesu odstúpi a potom vznikne sklamanie na oboch stranách. Majte na mysli kompromis, na konci ktorého je spokojnosť na oboch stranách.

Dokumenty na stiahnutie: *Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory nijako nenahrádzajú právne poradenstvo.
Chcem hypotéku Chcem refinancovať