/NEHNUTEĽNOSTI
  • NEHNUTEĽNOSŤ
  • DOM
  • BYT
  • HYPOTÉKA
  • OBČIANSKA VYBAVENOSŤ
  • LOKALITA
  • REZERVAČNÁ ZMLUVA
  • KÚPNA ZMLUVA

Konečne ste našli dom alebo byt, ktorý vám dokonale vyhovuje. Je vo vašej vysnívanej lokalite, máideálnu rozlohu a dispozíciu. Teraz sa treba už len dobre dohodnúť s predávajúcim, aby ste samohli čím skôr nasťahovať. Lenže pred vami ešte stoja dve mátohy, ktorým sa hovorí rezervačnýpoplatok a kúpna zmluva. Keď sa na ne pozrieme bližšie, zistíme, že to žiadne strašidlá nie sú.

Rezervačná dohoda – aby vás nikto nepredbehol

Predstava, že ste týždne alebo mesiace hľadali ideálnu nehnuteľnosť a v poslednej chvíli vám ju niektovyfúkol, je nepríjemná. Rezervačnou zmluvou dávate predávajúcemu najavo vážny záujem o jej kúpu a onsa zaväzuje ju ďalej neponúkať. Poplatok za rezerváciu uschová tretia strana, teda realitný agentalebo kancelária a je zvyčajne vo výške troch až piatich percent z kúpnej ceny.

Vzor budúcej zmluvy
Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory nijakonenahrádzajú právne poradenstvo.

Rezervujte, len keď ste presvedčení

To, že podpíšete rezervačnú zmluvu, ešte neznamená, že musíte dom alebo byt kúpiť. Ak však od dohodyupustíte, vystavujete sa riziku, že o poplatok prídete. Predávajúci sa spoľahol na to, že máte serióznyzáujem a možno medzičasom prišiel o iného kupca. Rezervačnú dohodu preto podpisujte len vtedy, akste si istí výberom nehnuteľnosti, máte o nej všetky dôležité informácie a viete, že ju budete schopnífinancovať.

Poplatok sa zaráta do kúpnej ceny

S predávajúcim ste slovne prebrali určité náležitosti týkajúce sa kúpy. Ak chcete mať istotu, že sa pretaviaaj do kúpnej zmluvy, zapíšte ich do znenia rezervačnej dohody. Ak by sa náhodou kúpna zmluva neuzavrela,pretože ste sa nedohodli na náležitostiach, ktoré ste v rezervačnej zmluve neuviedli, rezervačnýpoplatok sa vám nemusí vrátiť. Keď sa s predávajúcim dohodnete, rezervačný poplatok sa započíta dokúpnej ceny nehnuteľnosti.

Kúpna zmluva

Je to alfa a omega celého procesu kúpy nehnuteľnosti. Bez nej sa nemôžete stať majiteľom bytu alebo domu.Je v nej zapísaná a jasne definovaná nehnuteľnosť a len na jej základe môže kataster zapísať do evidencie,že ste sa stali novým majiteľom. Takúto zmluvu by mal pripraviť odborník, teda realitný agent alebokancelária, prípadne právnik kupujúceho, či predávajúceho.

Vzor kúpnej zmluvy
Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory nijakonenahrádzajú právne poradenstvo.

Na čo si dať pozor

Okrem toho, že kúpna zmluva musí obsahovať právne náležitosti, je ideálne, keď je pri jej vzniku prítomnátretia strana. Nemusí to byť nevyhnutne realitná kancelária, môže to byť právnik, ktorý figurujeako svedok. Takto sa vyhnete prípadným nedorozumeniam s predávajúcim. Ďalšou dôležitou vecou je,že všetko musí byť na papieri. Nepočúvajte reči typu „potom sa dohodneme“. Tam nastávajú potenciálneproblémy. Ak niečo chcete, zaznamenajte to do písomnej dohody. Transakcie treba riešiť bezhotovostne,nie z rúčky do rúčky. Väčšina ľudí rieši úver, kde banka danú sumu pustí až po splnení určitých podmienok.Čo sa týka peňazí, ktoré máte nasporené, či už je to celá suma, alebo doplatok k úveru, platba sabežne ošetruje formou vinkulácie vkladu na účet. Peniaze v prospech predávajúceho sa uvoľnia potom,čo listom vlastníctva doložíte, že ste nový majiteľ. Predávajúci môže byť tiež v pohode, pretožepočas konania katastra a prepisov sú vaše financie blokované a nemôžete s nimi narábať.

Čaro kompromisu

Na záver rada, ktorá je platná nie z právneho, ale z ľudského hľadiska. Kúpa a predaj nehnuteľnosti jeo dohode medzi dvomi stranami. Každá má svoje predstavy a nároky. Ku kvalitnej dohode prichádza vtedy,keď aj kupujúca strana myslí na nároky predávajúceho a naopak. Nepretláčajte svoje predstavy nasilu,môže sa stať, že druhá strana z celého procesu odstúpi a potom vznikne sklamanie na oboch stranách.Majte na mysli kompromis, na konci ktorého je spokojnosť na oboch stranách.

Dokumenty na stiahnutie:

*Ide o nevyplnený vzor zmluvy, ktorý nie je upravený na konkrétny prípad a tieto vzory
nijako nenahrádzajú právne poradenstvo.

Získajte prehľad o všetkých novinkách

Prihláste sa na odber noviniek.

Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia